Montaż fototapety - zrobić samemu czy zatrudnić fachowców?

Montaż fototapety – zrobić samemu czy zatrudnić fachowców?

Fototapety to efektowne i nowoczesne, a tym samym coraz bardziej popularne pokrycie na ścianę. Możesz dzięki nim ożywić i odświeżyć dotychczasowy wygląd pomieszczeń. Zastanawiasz się jak zamontować fototapety i co jest potrzebne do montażu? A może wolisz zlecić tę pracę profesjonalistom i ciekawi Cię ile kosztuje fachowy montaż fototapety? Dobrze się składa, ponieważ poniższy artykuł pomoże Ci odpowiedzieć na te pytania.

Do it yourself! – wady i zalety samodzielnego montażu fototapety

Jeśli postanowiłeś na własną rękę położyć fototapetę z pewnością oszczędzisz pieniądze niż w przypadku zatrudnienia fachowca, ale za to musisz poświęcić więcej własnego czasu i energii. Przed montażem pamiętaj, że ściana musi być gipsowa lub cekolowana, a przy tym czysta, sucha i gładka. Oto kilka przydatnych wskazówek:

  • Będzie Ci o wiele łatwiej, jeśli jeszcze przed przyklejeniem położysz fototapetę na suchej powierzchni nadrukiem do góry, tak by zyskać pogląd na to, jak powinien wyglądać efekt końcowy oraz czy wszystkie elementy są na swoim miejscu (jeśli nie stanowi ona całości).
  • Możesz też zaznaczyć ołówkiem na ścianie miejsca krawędzi fototapety. 
  • Klejenie najlepiej zacząć od strony okna i podążać w kierunku drzwi.
  • Pamiętaj, że fototapety lateksowe wymagają położenia kleju zarówno na ścianę, jak i na tapetę, z kolei przy tych winylowo-flizelinowych wystarczy go położyć tylko na ścianę.
  • Zacznij naklejanie fototapety od góry,
  • Klej nakładaj poprzez równomiernie rozsmarowywanie go na całej powierzchni, szczególną uwagę zwracając przy klejeniu na brzegi fototapety.

Jeśli posiadasz zdolności manualne i przepadasz za tego rodzaju pracami, z pewnością nie będzie Ci trudno samodzielnie zamontować fototapetę. Zwróć jednak uwagę, że choć są to produkty wykonane ze sprawdzonych i wytrzymałych materiałów to jednak podczas montażu trzeba obchodzić się z nimi wyjątkowo delikatnie, zwłaszcza po namoczeniu. Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie w tego rodzaju wyzwaniach i nie masz pewności czy dasz radę sam zamontować fototapetę, lepiej zatrudnij specjalistę.

Ile kosztuje montaż fototapety przez fachowca?

Przeciętny koszt wykonania usługi fachowego montażu fototapety to około 50 zł za metr kwadratowy. Jeśli nie masz czasu, ani ochoty na samodzielne działanie, a do tego zalezy Ci na profesjonalnym efekcie i dysponujesz odpowiednią kwotą, zatrudnienie tapeciarza to dobry pomysł. Ważne jednak, aby był to ktoś sprawdzony, najlepiej firma profesjonalnie zajmująca się montażem fototapet lub ktoś z polecenia. W sytuacji gdy wiesz, że sam nie zrobisz tego dobrze, nie ma sensu oszczędzać, ponieważ nieumiejętnie położona fototapeta może przysporzyć jeszcze większych kosztów niż wynajęcie fachowca. 

Gdzie kupisz dobrą fototapetę

Dobra fototapeta to taka, która posiada podwyższoną trwałość oraz fotograficzną jakość. Polecane pod tym względem są fototapety lateksowe laminowane. Znajdziesz je, podobnie jak inne ciekawe dekoracje na ścianę, w sklepie internetowym. Produkty dostępne są w gotowych rozmiarach, a także na wymiar, zarówno w pionie, jak i w poziomie.