Koenzym Q10

Koenzym Q10

Czym jest koenzym Q10? To kluczowa substancja, która bierze udział w pozyskiwaniu energii przez organizm. Bez koenzymu Q10 nasze komórki, mitochondria, nie są w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości energii, mającej zasilić cały organizm.

Niedobór koenzymu Q10 negatywnie wpływa na samopoczucie, a także zwiększa ryzyko wystąpienia różnych dolegliwości oraz schorzeń układów i narządów wewnętrznych człowieka.

Jaki koenzym Q10 wybrać?

Koenzym występuje we wszystkich tkankach i komórkach organizmu. Naturalne źródła koenzymu znajdziesz w pożywieniu np. w rybach, brokułach, a także w wysokiej jakości preparatach, takich jak płynny koenzym Q10 czy koenzym w kapsułkach. Niestety ale dieta – która często nie jest odpowiednio zbilansowana – pokrywa tylko niewielką część zapotrzebowania na ten składnik.

Oprócz tego życie w stresie, nadużywanie antybiotyków czy zanieczyszczenie środowiska mogą obniżyć produkcję koenzymu, co przekłada się na niższą produkcję energii, wytwarzanej przez mitochondria. Niedobory koenzymu mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń czy powikłań – od osłabienia, zmęczenia po zaburzenia układu nerwowego.

Żeby się przed tym ustrzec, warto zadbać o zbilansowaną dietę, obniżenie poziomu kortyzolu we krwi oraz o dostarczaniu odpowiedniej porcji koenzymu, gwarantującej efektywne przyswajanie i wykorzystanie przez organizm. Taką właściwością charakteryzuje się płynny koenzym Q10 o nanocząsteczkowej budowie.

Koenzym Q10 – po co się go stosuje?

Koenzym Q10 jest potrzebny każdej komórce w ludzkim organizmie. Jego przewlekły niedobór może prowadzić nawet do depresji, problemów z pamięcią i koncentracją, a także do poważnych bólów stawów i kości. Oprócz tego osłabiony organizm jest bardziej podatny na infekcje.

Regularne uzupełnianie niedoborów (najlepiej stosować koenzym Q10 naturalny w płynnej formie, w postaci preparatów kierunkowych) wzmacnia organizm oraz pomaga mu w prawidłowym funkcjonowaniu. Uzupełniając niedobory koenzymu Q10 można wspomóc pracę układu odpornościowego, poprawić wydolność serca, obniżyć ciśnienie i wesprzeć prawidłowe działanie układu nerwowego.

Koenzym Q10 – jak powstaje?

Najpopularniejszą formą tej substancji jest płynny koenzym Q10 ubichinol – wysoko przyswajalna i aktywna postać koenzymu. Tylko taka postać oraz zastosowanie podczas produkcji najnowocześniejszej nanotechnologii pozwala na całkowite wchłanianie substancji bezpośrednio przez śluzówkę jamy ustnej i dotarcie do mitochondriów. Dalej wędrują one do mitochondriów.

Czym jest medycyna mitochondrialna?

Medycyna mitochondrialna jest dziedziną zajmującą się badaniem mitochondriów, która zajmuje się badaniem mitochondriów – organelli komórkowych, niezbędnych do utrzymania niemal wszystkich funkcji życiowych organizmu. Mitochondria są niezwykle delikatne i wrażliwe na zaburzenia gospodarki w ciele ludzkim – ich własne DNA jest o wiele bardziej podatne na uszkodzenia, niż DNA jądra komórkowego. Często także podlega mutacjom z powodu braku odpowiedniej energii.

Żeby temu zapobiec, niezbędne jest dostarczanie paliwa w postaci Koenzymu Q10 najlepiej w płynnej formule. Filozofią medycyny mitochondrialnej jest wspieranie metabolizmu energetycznego komórki przy pomocy substancji mitochondrialnych, wspierających funkcjonowanie całego organizmu.