Cera mieszana - po czym poznać?

Cera mieszana – po czym poznać?

Ten typ cery wiąże się z licznymi niejasnościami oraz wątpliwościami wśród wielu osób, które często zadają sobie pytanie: jaki mam typ cery? Niby sucha, a jednak przetłuszczająca się skóra niepodważalnie jest jednym z największych wyzwań pielęgnacyjnych. Po czym jednak ją poznać i utwierdzić się w tym, jakie kosmetyki najlepiej dobierać? 

Obserwacja oraz analiza 

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki mam rodzaj cery? trzeba bacznie się jej przyjrzeć. W większości przypadków jest tak, że najczęściej przetłuszczające się obszary skupiają się w okolicach strefy T, czyli na:

  • czole, 
  • nosie,
  • brodzie.

Przez to, że na tych partiach twarzy gruczoły łojowe bardzo intensywnie pracują, wytwarzając sebum, dużo osób zmaga się z zaskórnikami oraz innymi niedoskonałościami w postaci wyprysków. Obszary przesuszone również dają o sobie znać, jeżeli nie są odpowiednio pielęgnowane – częste podrażnienia, pękanie skóry oraz jej łuszczenie się. Widząc to wszystko, nie powinno się już mieć problemów z odpowiedzią na pytanie: jaki mam typ cery? 

Jakie dobrać kosmetyki? 

Gdy już dana osoba utwierdzi się w tym, że jest posiadaczem cery mieszanej, musi ona następnie dobrać do niej odpowiednie kosmetyki, które dzielą się na te dla:

  • cery mieszanej z tendencją do przesuszania się, 
  • cery mieszanej z tendencją do przetłuszczania się. 

Tu również niezbędna jest wnikliwa obserwacja, gdyż w tym wypadku należy skórę twarzy potraktować całościowo i stwierdzić, czy ma bardziej tendencje do przesuszania się, czy też przetłuszczania. Taka analiza pozwoli odpowiedzieć na zapytanie: jaki mam typ cery?