UX: co to takiego?

UX: co to takiego?

Internet ma dzisiaj ogromną siłę. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że pojawia się coraz więcej zagadnień dotyczących tworzenia aplikacji i serwisów internetowych. Jeśli o nich mowa, coraz częściej pojawia się również pojęcie jakim jest agencja UX. Czym jest tajemnicze UX? O co w tym chodzi? Spróbujmy wyjaśnić

UX: co się pod tym kryje?

Na polskim rynku działa obecnie niejedna agencja UX. Pod skrótem UX kryje się nic innego, jak user experience. W polskim tłumaczeniu oznacza to doświadczenia użytkownika. Jeśli ktoś nie zna tego pojęcia, bezpośrednie tłumaczenie na nic się jednak zna. Kiedy mówimy o UX, na ogół mamy na myśli projektowanie doświadczeń użytkownika. Niektóre osoby, których miejscem pracy jest agencja UX używają określenia projektowanie skoncentrowane na użytkowniku.

Co nie kryje się pod skrótem UX?

Mówiąc o UX, warto wyjaśnić, że zanim rozpoczniemy do realizacji określonego projektu, wykonamy naprawdę prostą makietę całego projektu, który ma powstać. Nierzadko zdarza się, że makiety te mają interaktywną formę, którą umożliwia klikanie w określone miejsca. Jest to prosty sposób na to, aby przedstawić swoją koncepcję w sposób szybki, prosty, a jednocześnie niezwiązany ze znacznymi kosztami. Wszystko to odbywa się zanim prace rozpoczną specjaliści z zakresu grafiki oraz programowania. Makiety, które zostaną zaakceptowane są punktem wyjścia do kolejnych etapów prac.

Zagadnienia dotyczące UX są niezwykle skomplikowane. Można poświęcić im naprawdę wiele uwagi. My poruszyliśmy wyłącznie najbardziej podstawowe kwestie.