Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych - jak wybrać?

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych – jak wybrać?

Inwestowanie w fundusze akcyjne i inwestycyjne ma sporo zalet – zwłaszcza w przypadku początkujących inwestorów. Nie dziwi zatem fakt, iż tak dużą popularnością cieszą się TFI, czyli Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Dodatkową zaletą jest fakt, iż na rynku jest ich naprawdę dużo. Jednak tu pojawia się pytanie – jak wybrać dobre Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, które spełni wszystkie oczekiwania? Przy takim wyborze warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.

Po pierwsze – cennik Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych

Jedną z cech, na którą warto zwrócić uwagę podczas wyboru TFI jest cennik. W tym przypadku trzeba pamiętać o tym, iż produkty oferowane przez takie Towarzystwo nie są darmowe. Co więcej – jest tu szereg opłat (na przykład opłata za nabycie, umorzenie czy zarządzanie), z którymi trzeba się zapoznać jeszcze przed podpisaniem umowy. 

Po drugie – partner

Fundusz inwestycyjny to produkt, który znajduje się w ofercie bardzo wielu podmiotów działających na rynku finansowym. Potencjalny klient ma do wyboru co najmniej kilkadziesiąt funduszy inwestycyjnych, które różnią się między sobą osiągnięciami, typem oferty czy wielkością. Dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przyjrzeć się im bliżej – i dopiero wtedy podpisać umowę. Najbardziej powszechne TFI to towarzystwa bankowe i niebankowe. Te pierwsze są zazwyczaj bardziej konserwatywne i ukierunkowane na benchmark. A to oznacza większą stabilność i pewność.

Po trzecie – aktywa funduszy

Innym kryterium wyboru funduszu inwestycyjnego powinny być ich aktywa. W tym przypadku warto wybierać te, których aktywa są po prostu większe. Dlaczego? Otóż takie fundusze zazwyczaj posiadają długą historię, są stabilne i bezpieczne. Takie TFI poleca się zwłaszcza początkujących inwestorom, którzy nie chcą nadmiernie ryzykować.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze TFI? Równie ważne są historyczne stopy zwrotu oraz ilość obsługiwanych klientów. Warto też poszukać opinii o danym Towarzystwie – na przykład wśród znajomych lub na różnorodnych forach internetowych.