Orteza służy do stabilizacji oraz unieruchomienia stawu w celu zmniejszenia objawów kontuzji. Wśród wielu różnych rodzajów znajdziemy ortezę na łokieć, zabezpieczającą staw skokowy lub kolanowy. Może być stosowana również profilaktycznie, ponieważ koryguje ustawienie stawów oraz chroni przed ponownym urazem. Obecnie bardzo często jest zalecana zamiast gipsu, ponieważ jest lżejsza, wygodniejsza oraz daje większą swobodę w codziennym funkcjonowaniu. Ponadto zapewniają większą higieniczność, ponieważ dzięki zastosowaniu oddychających materiałów, miejsce kontuzji nie poci się, a ortezę w razie potrzeby można łatwo zdjąć do kąpieli. Jakie są najpopularniejsze rodzaje ortez i kiedy powinny być stosowane?
Orteza stawu łokciowego
Orteza na łokcieć najczęściej stosowana jest u sportowców oraz osób, które na co dzień wykonują pracę związaną ze zginaniem i prostowaniem stawu. Z tego względu schorzenie często dotyczy ludzi pracujących przy komputerze. Orteza na łokieć może wspierać leczenie złamań i skręceń, a także pomagać w przypadku wystąpienia stanów zapalnych lub chorób zwyrodnieniowych.
Orteza stawu skokowego
Orteza stawu skokowego jest przede wszystkim stosowana po załamaniach lub skręceniach w celu rehabilitacji. Zalecana jest również pacjentom z urazami ścięgna Achillesa oraz w przypadku choroby zwyrodnieniowej.
Orteza stawu kolanowego
Orteza stawu kolanowego noszona jest w przypadku stanów zapalnych, bólów lub w celu zmniejszenia obciążenia i stabilizacji w chorobie zwyrodnieniowej lub po kontuzjach.