Niemowlę

Jak przygotować się do pierwszej kąpieli malucha?

Pojawienie się noworodka w domu to ogromne wydarzenie. Wiąże się z przeorganizowaniem życia wszystkich domowników. Przygotowania na przyjęcie malucha rozpoczynają się na ogół jeszcze zanim pojawi się na świecie. Kiedy już zawita w domu, przychodzą kolejne nowe wyzwania. Jednym z nich jest pierwsza kąpiel. Jak przygotować się do pierwszej kąpieli?

Przede wszystkim spokój

Jak przygotować się do pierwszej kąpieli to pytanie, które zadaje wielu przyszłych rodziców. Tym, od czego trzeba zacząć jest przede wszystkim zachowanie spokoju. Nerwowa atmosfera nie pomoże ani świeżo upieczonym rodzicom, ani maluchowi, którego czeka ogromne wyzwanie. Spokojna atmosfera sprawi, że pierwsza kąpiel nie będzie taka straszna, jak to mogłoby się wydawać.

Zróbcie to wspólnie

Dobrym rozwiązaniem jest przejście przez pierwszą kąpiel razem. Oczywiście jedno z rodziców powinno być tym wiodącym, ale warto, aby drugie było obecne obok. Takie wsparcie znacząco pomaga, a jednocześnie buduje więź między rodzicami a dzieckiem.

Co jest niezbędne?

Pierwsza kąpiel powinna być właściwie zaplanowana. Wszystko, co do niej potrzebne należy mieć pod ręką. Niedopuszczalne jest, aby już podczas kąpieli jedno z rodziców nerwowo biegało w poszukiwaniu ręcznika do otulenia malucha po kąpieli czy gazików, które przeznaczone są do przemycia oczu.

Jak przygotować się do pierwszej kąpieli dziecka to pytanie, które warto zadawać otwarcie. Nie ma w nim nic wstydliwego. Pomaga rozwiać wszelkie wątpliwości związane z pierwszą kąpielą, która wielu rodzicom jawi się jako coś, przez co nie będą w stanie przebrnąć.