Czym i jak pomalować płytę OSB?

Czym i jak pomalować płytę OSB?

Szerokie zastosowanie płyt OSB sprawia, że coraz więcej osób szuka fachowych porad na ich temat. Czym pomalować płytę OSB, aby otrzymać dobrze kryjącą powłokę i w jaki sposób to zrobić? W artykule znajdziesz kilka praktycznych porad, dzięki którym malowanie pójdzie szybko i sprawnie. Dowiesz się, co należy zrobić zanim weźmiesz pędzel do ręki oraz jaką farbę wybrać, aby uzyskać trwałe pokrycie powierzchni. Podpowiemy również, jak malować płyty OSB, aby ostateczny efekt wizualny był satysfakcjonujący.

Jak przygotować płytę OSB do malowania?

Płyta OSB to materiał wykończeniowy, który pozyskuje się poprzez sprasowanie podłużnych wiórów drewnianych pod wpływem wysokiego ciśnienia i podwyższonej temperatury. Płyty OSB zyskały popularność jako element dekoracyjny nie bez powodu – jest to bowiem doskonała alternatywa dla gorszej jakościowo sklejki. Zanim dowiesz się, czym pomalować płytę OSB trzeba ją odpowiednio przygotować. Dlaczego? Duża zawartość żywicy, która wiąże i utwardza materiał, lakierów zabezpieczających oraz wosku utrudnia przyjęcie się farby. W przypadku pozostawienia płyty w stanie surowym, wystarczy ją zabezpieczyć lakierem do drewna lub warstwą żywicy. Przed malowaniem płyty OSB należy jednak:

  • pozostawić płytę w pozycji poziomej na 48h tak, aby się “przyzwyczaiła” do nowych warunków,
  • oczyścić i pozbawić pyłu oraz tłuszczu całą powierzchnię,
  • pokryć materiał żywicą polimerową rozcieńczoną acetonem,
  • dokładnie wygładzić wysuszoną płytę papierem ściernym o drobnej gradacji, ale w taki sposób, by nie naruszyć struktury płyty,
  • nałożyć grunt oraz farbę podkładową do drewna.

Warto starannie wykonać wszystkie czynności, ponieważ łatwo można doprowadzić do uszkodzenia płyty oraz powłoki malarskiej. Teraz pora na malowanie płyty OSB!

Czym pomalować płytę OSB?

W teorii do malowania płyty OSB możesz użyć każdego produktu do powierzchni drewnianych i drewnopochodnych. W praktyce jednak warto sięgnąć po farby chemoutwardzalne (epoksydowe i poliuretanowe), które charakteryzuje wysoka wytrzymałość. Z powodzeniem są wykorzystywane w intensywnie eksploatowanych obiektach: zakładach produkcyjnych, magazynach, lokalach usługowych oraz w warsztatach i garażach. Efekt pełnego krycia zapewniają dwie warstwy takiej farby – w niektórych przypadkach produkt można aplikować bezpośrednio na płytę OSB.

Jest to jednak profesjonalne rozwiązanie, które wiąże się z większym wydatkiem. Litrowe opakowanie farby chemoutwardzalnej to koszt ok. 60-100 złotych. Czym zatem malować płyty OSB w warunkach domowych, nie narażając przy tym ograniczonego budżetu? Po prawidłowym przygotowaniu powierzchni, bez obaw możesz zastosować zwykłą emalię emulsyjną, akrylową lub lateksową. Wiąże się to z uciążliwym zapachem, utrzymującym się nawet do kilku tygodni, ale jest to tańsze i wyjątkowo trwałe rozwiązanie. Poza tym farby olejno-ftalowe mają naprawdę dobrą przyczepność i nadają powierzchniom ładny połysk. Zanim jednak pomalujesz płytę OSB emulsją, nałóż warstwę podkładu z olejnej farby szpachlowej lub pokostu lnianego.

Jak malować płyty OSB?

Jak malować płyty OSB, aby uzyskać oczekiwany efekt wizualny? Możesz do tego wykorzystać bardziej praktyczny wałek lub płaski pędzel z równym włosiem. Zacznij od nałożenia pierwszej, cienkiej warstwy, kolejne powinny być już nieco grubsze. Malowanie płyty OSB należy powtórzyć kilka razy aż do momentu uzyskania jednolitego krycia. Jeśli nie lubisz chropowatych powierzchni, po nałożeniu każdej z warstw, możesz ją delikatnie wygładzić. Tak pomalowana płyta nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia – jest bowiem pokryta trwałą i łatwą w czyszczeniu powłoką.