Czy można kupić używany fotelik samochodowy?

Czy można kupić używany fotelik samochodowy?

Obowiązujące od kilku lat w naszym kraju przepisy o ruchu drogowym nakładają obowiązek przewożenia dzieci w specjalnych fotelikach samochodowych. Tego przepisu większość rodziców przestrzega nie tylko z obawy, że zapłacą mandat, ale także dlatego, iż wiedzą że fotelik zapewni ich dziecku bezpieczeństwo. Fotelik samochodowy nie jest jednak tani. W związku z tym pojawia się pytanie,czy można kupić używany.

Używane foteliki samochodowe: czy opłaca się kupno używanego?

Zdaniem specjalistów, używane foteliki samochodowe nie są dla dzieci bezpieczne. Rodzice, którzy z oszczędności wybiorą używane foteliki samochodowe nie mają pewności co działo się z nimi, gdy były eksploatowane. Takie foteliki mogły uczestniczyć w kolizji albo wypadku. Niewiele osób jest świadomych tego, że po takim zdarzeniu fotelik powinien zostać wymieniony na nowy. Nie wszystkie bowiem uszkodzenia są widoczne gołym okiem, a mogą okazać się bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia dziecka. Zdaniem specjalistów używane foteliki samochodowe można wybrać tylko wtedy, gdy były używane przez dzieci z kręgu najbliższej rodziny albo przyjaciół. Ale to też związane jest z pewnym ryzykiem.

Używane foteliki samochodowe – fotelik nie powinien być używany w nieskończoność

Specjaliści są zdania, że foteliki samochodowe przeznaczone dla najmłodszych dzieci oraz te dla dzieci, które ważą od 9 do 18 kilogramów nie powinny być używane dłużej niż 5 lat. Tracą one swoje właściwości z uwagi na to, że pod wpływem słońca i niskich temperatur tworzywo, z których są wykonane starzeje się.